Букурещ отново домакин на BIAS
След двегодишно принудително прекъсване, породено от COVID-кризата, съседите ни от Румъния обявиха провеждането на своето авиационното събитие на годината – BIAS 2022. За място на провеждането му бе избрано отново летище Băneasa, в Букурещ, а денят беше събота, 3 септември. Липсата на подобни събития у нас, а и силното желание да „подишаме керосина” силно ме мотивира да направя всичко възможно за да бъда на датата на летището, въпреки неблагоприятната метеорологична прогноза. Ето защо първоначално изпитах леко разочарование и колебание, когато вече на Дунав-мост разбрах, че точно заради дъжда и тежката ниска облачност, събитието се отлага за следващия ден – неделя, 4 септември. Но както отбелязах колебанието беше кратко. Все пак как един дъжд би охладил неумиращия ентусиазъм и желание за общуване с авиацията …
Въпреки ситния дъжд и доста „мърлявото” време, на първоначално обявената дата, организаторите допуснаха свободен достъп до летището и статичната експозиция. Бяха обособени няколко самостоятелни зони, в които бе разположена различна авиационна и военна техника. В статичната експозиция, в добре подредена линия стояха бойни машини от румънските, унгарските и германските ВВС – F-16, JAS-39D “Gripen” и „Tornado”. До тях бе разположен и един доста екзотичен за мен представител – CF-188 (F-18) от Кралските канадски ВВС. Понастоящем шест CF-188 изпълняват мисии по „Ер полисинг” от Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu.
В съседна зона бяха разположени други три машини от румънските ВВС – C-27J, учебно-тренировъчните Iak-52 (произвеждани по лиценз от “Aerostar”– Bacău, лицензни Як-52) и румънския учебно-тренировъчен реактивен IAR-99 Soim, произвеждан в “Avioane Craiova”. До тях беше гостът от ВВС на Словения – PC-9M. Интерес предизвика в мен зоната с най-голяма площ, в която бяха разположени румънски С-130, американски HH-60 „Black Hawk”, както и намиращи се на въоръжение в румънската армия ракетни комплекси MiM-23, MiM-104 “Patriot” и трикоординатен радар AN/TPS-79. Също така тук бяха разположени и три произведени в IAR S.A. Brașov хеликоптера IAR-330 от различни модификации.
Навсякъде по сервизната част на летището бяха разположени различни летателни апарати, а в хангарите на летищния комплекс бяха разположени търговски щандове и представителства на различни авиационни фирми и организации. Голяма площ заемаха щандовете на ВВС на Румъния, на които бяха разположени различни тренажори и симулатори, предизвикващи нескрит интерес в потенциалните бъдещи пилоти и авиоинженери.
Следващия неделен ден отново започна с мрачно и облачно време. А и колкото да бързахме, леко закъсняхме за официалното откриване на празника. Попаднахме в постоянното задръстване около летището и само проследихме в небето прелитането на румънските F-16 и пет хеликоптера IAR-330 в строй „Клин” с националното знаме. С това наситената и добре организирана летателна програма на събитието започна, като продължи повече от 10 (!) часа. Десет часа, в които докато някой от участниците изпълняваше своята програма, друг участник изчакваше ред си на рульожката пред публиката. Без големи паузи, без почивки, активно и наситено. Освен това организаторите се бяха постарали да подготвят разнообразна програма, с редуващи се представители на цивилната и бойната авиация, с различни машини и пилотаж, който наистина спираха дъха. Трудно може да се опише всяко участие, групово влитане или виртуозен висш пилотаж. Но не мога да не отбележа две доста атрактивни представяния, които за пореден път този ден екзалтираха публиката. В един момент видях, че на летателното поле се разполага пикап, пълен с различни на цвят балони, пълни с хелий. В този момент групов пилотаж в небето изпълняваха три учебно-тренировъчни Zlin – 526 „Trener”, единия от коитито беше с ливрея на Luftwaffe от средата на ХХ век. В един момент няколко балона литнаха в небето и тогава започна истинско шоу – самолетите правеха стремителни заходи към някой от балоните във въздуха, като целта им беше с витлото си да го спукат. Публиката изпадаше в екстаз всеки път, когато разноцветните парчета от поредната унищожена цел политаха към земята. Наистина завладяващо! След като всеки от „балоно-изтребителите” направи по десетина захода и повечето от балоните бяха унищожени, машините се преземиха под бурните аплодисменти на публиката.
Друг любопитен момент беше участието на C-27J “Spartan” от италианските ВВС. След като изпълни атрактивно съкратено излитане, пилотът явно забрави, че лети на стандартен военно-транспортен самолет. Стръмните еволюции и спускания, бойни завои и тона, които винаги съм мислел, че са по възможностите на изтребители и спортни самолети следваха едно след друго. Виртуозен пилотаж, който показа не само добрата подготовка на пилотите, но и възможностите на тази машина, която лети и за българските ВВС. Приземяването не беше по-малко впечатляващо – стръмен заход и много съкратен пробег по пистата. Последвалите демонстрации на учебно-тренировъчния Alenia Aermacchi M-346 Master и Eurofighter EF-2000A “Typhoon” допълниха впечатлението за виртуозното представяне на италианските пилоти.
Италианските демонстрации бяха последвани от участието на машини от румънските ВВС и такива от аероклубовете. Не искам да пропусна участието на литовския пилот Юргис Каирис с брутален пилотаж на своя спортен Су-31, както и ескадрилата “Hawks of Romania” с EXTRA 300/330SC, които постоянно се противопоставяха на земното притегляне по възможно най-красивия начин. Часът стана 18.30, а програмата не намаляваше своята интензивност – постоянно някой беше във въздуха и показваше изпълнения, от които трудно отделяш очи. За съжаление трябваше да мислим за предстоящото ни излизане от столицата Букурещ, пътят ни до границата, преминаването през този Рубикон – румънско-българската граница и пътя до дома. Тръгнахме си без да успеем да видим най-впечатляващата част от този прекрасен авиационен празник –нощното шоу с ниско прелитащи самолети, разхвърляне на топлинни капани и форсажни факели на фона на нощното небе – това е видяла публиката по здрач.
Петър Пенев, Букурещ, 04.09.2022.