Словакия подписа писмо за намерение за покупка на бразилският военно-транспортен самолет Emrbaer C-390 Milenium. Словакия става поредният европейски клиент на тактическия ВТС, договорът се очкава през януари 2025 и е за три машини. В момента Словашките ВВС експлоатират седем L-140 Turbolet и два C-27J Spartan. Въпреки че C-27 бяха продобити през 2017/2018, те ще бъдат свалени от въоръжение след пристигането на новите машини.
22 ноември 2024, Румъния подписа писмо за намерение за придобиването на 32 изтребителя F-35A Lightning II. Сделката е одобрена от американската страна. Очаква се договора на стойност 7.2 млрд. долара да бъде подписан до края на настоящата година. Опция към договора е придобиването на още 16 машини, очаква се първите доставки да започнат в началото на 30-те години. Румъния става 20-ят оператор на типа в световен мащаб.
На 18-и ноември се изпълниха двадесет години от пристигането на първите два самолета PC-9M в България. PC-9M е избран за самолет за начално и напреданало обучение, който да замени L-29 и да допълни сравнително малкият брой летящи L-39ZA. Платформата е сред най-съвремните за времето си и сравнително широко разспространен , спецификациите на бълграският договор обаче водят до няколко спирания на типа от полети за различни периоди от време. Получени са шест самолета, опцията за още шест не е реализирана. През 2024 Pilatus проведоха маркетингова кампания за представянето на PC-21, последният УТС на фирмата.
През миналата седмица турският външен министър обяви интерес на старната към закопуването Eurofighter Typhoon 2000. След като бе отстранена от проекта F-35, където Турция бе партньор от 1-во ниво, страната разполага с около 250 изтребителя F-16. Ударното превъоръжаване на Гърция обаче определено влияе върху политиката на Анкара. Eurofighet най-вероятно ще замени турските F-4 Phanotom 2020, който навърши 50-т години служба.
През вчерашният ден, сръбските ВВС, успоредно с румънските ВВС отбелязаха 50-а годишнина от приемането на въоръжение на ударните изтребители J-22 Orao/ IAR-93 Vultur. Машината е съвместен проект между Румъния и Югославия и се произвежда и в двете страни. Докато Румъния свали отдавна своите IAR-93, Сърбия продължава да експолатира типа, като от години се работи по неговата модернизация. Трябва да се отбележи видимото и развитие в последните години.
Вчера чешкият национален превозвач изпълни последен полет, след 101 години оперативна дейност. Една от петте най-стари авиокомпании в света, ще продължи да работи като часто от Smartwings, въпреки плановете за преструктуриране и обновяване на флота, компанията не успя да се възстанови след COVID-19.
Първият от приетите на въоръжение в унгарските ВВС – KC-390 Milennium, извърши няколко тренировъчни полета до летище София. Embrair KC-390 Milennium е тактически трансопртен самолет, Унгария е петият оператор на машината с поръчка за две машини, първата бе доставена през април тази годна и е базирана на авиобаза Качкемет. Машината която летя до София е с борден номер 610.
На 16-и Октомври летище София организира „ден за спотъри“, за първи път в историята на летището. Такива дни са традиционни на редица летище в Европа, като предоставят възможност на любителите на авиационната фотография да се запознаят с летището „отвътре“. Разбира се за достъп до мероприятиео изисква предварителна регистрация и броя на желаещите е сведен до 50-т.
снимки: Ангел Александров
Вчера (27.09.2024), Кралските Нидерландски ВВС (KLu), се сбогуваха с основният си изтребител F-16AM, който бе заменен с F-35A. Последните машини излетяха от авиобаза Volkel по обяд след нарочна церемония. Машините с остатъчен ресурс ще бъдат предадени най-вероятно на Украйна. F-16A, е приет на въоръжение през 1979г, като преминава през различни етапи на модернизация. Нидерландските F-16, са с изключително богат боен опит, участвайки във всички операции на НАТО, от Югославия до Афганистан.
На 13-и спетември, при полет на пределно-малка височина бе загубен самолет L-39ZA (борд 207), на Българските ВВС. Катастрофата стана по време на тренировките на плануваното за 14-и септември авиошоу на летище Граф Игнатиево. Двамата пилоти загинаха. Като преки свидетели на случилото се, смятам, че е наш морален дълг да не публикуваме снимки от вчерашният ден. Той бе тежък за всички ни. Целият ни екип изказва съболезнования на семействата и на всички служещи във Военно-Въздушните Сили.
Вчера (29.08.2024), Сърбия подписа договор за доставката на 12-т самолета Rafale. След Гърция и Хърватия, Сърбия е третият клиент на фрeнският изтребител на Балканите. За разлика от хърватските машини, които са използвани от френските ВВС преди доставката, самолетите за Сърбия ще са новопроизведени. Договорът е за девет едноместни и три двуместни машини. Доставката трябва да се осъществи до края на 2029г. Сърбия провежда сериозен процес на деверсификация след като получи и вертолетите H-135 (производство на Airbus), в ударен вариант. В момента основният изтребител на цръбските ВВС е МиГ-29, в два варианта, като в летателна годност са над 18 самолета.
Самолетът за ДРЛО, разработка на SAAB, направи междинно приземяване на летище София, на път за Абу Даби. Машината е разработена на базата на бузнесджета на B – Global 6000/6500. Машината е с гражданска регистрация SE-RMV, без опознавателни знаци.
Авиобаза Граф Игнатиево ще отвори врати за въздушни демонстрации на 14-и септември (събота). Официалният повод е 20-та годишнина от приемането на България в НАТО, както и 35-а годишнината от приемането на въоръжение на изтребителите МиГ-29. Базата отваря врати в 09:00, въздушните демонстрации са с начален час 10:30. Освен българските ВВС, са поканени гости от Гърция, Германия, САЩ, Унгария и Швейцария. Входът е свободен.
Изтребителя с променлива геометрия на крилото – Panavia Tornado, навърши петдесет години от първият си полет. Машината е разработена от консорциум в три варианта. В момента в Европа се експлоатира само от немските ВВС, във варианта за разузнаване и електронна война -ECR , като се очаква скорошната му замяна. Tornado е може би последният уникален военнен самолет летящ в Европа.
На 16-и юли започна летателната подготовка „Тракийска пепелянка“ 24. Тя ще продължи до 09 август, като основните участници са базирани на авиобаза Безмер. Участващите машини от страна на ВВС на Гърция и Румния, ще летят от собствените си бази. ВВС на САЩ в Европа, пребазираха самолети F-16 от авиобаза Авиано. От българска страна ще участват домакините с ударните Су-25К, изтребителната авиация с МиГ-29, както и съединения на ПВО.
снимки: Венелин Пастърмаджиев
На 15 юли изтребителите МиГ-29 бяха пребазирани от летище Пловдив/Крумово, където останаха в продължение на две години, оново на летище Граф Игнатиево. Това стана след получаване на акт-16 на полосата за излитане и кацане, с което се възобнови възможността за носене на бойно дежурство от територията на 3-а авиобаза.
снимки: Чавдар Гърчев/ Венелин Пастърмаджиев
Днес на летище Варна се приземи самолет Breguet Atlantic на френските ВМС за участие в учението „Бриз“ 2024. Вчера с полет на военно-транпотрен самолет C-130 Hercules, бе пребазирано техническото оборудване.
От началото на месец юни азербайджанският национален превозвач Azerbaijian Airlines, започна полети до летище София. Полетите се изпълняват от Баку, два пъти седмично, вторник и петък. За момента със самолети Embrair E-190. Видимо от сайта на компанията полетите ще продълват поне до октомври тази година.