Италианските ВВС на 100 години

Събития.

В средата на юни италианските военно-въздушни сили отбелязаха своята 100 годишнина на авиобаза Pratica di Mare в блиозт до Рим.

 

През 2023-та ВВС на Италия празнуват своята 100-годишнина. Въпреки, че страната първа в света използва самолета като бойно средство (още през 1911та), „Кралските Военно-въздушни Сили“ са създадени официално през едва 1923 със заповед на Виктор Емануил III.

За подготовката на честванията стана ясно още през 2022. Кулминацията бе тридневен авиофестивал провел, се от 16 до 18 Юни 2023 в най-голямата база на ВВС  – Pratica di Mare, разположена южно от Рим. Първият ден беше посветен на медии, служители на ВВС и техните семейства, ветерани. Вторият се предаваше директно в сайта на ВВС, а третият – пряко в ефира на телевизия RAI.

Настоящето и бъдещето на ВВС на страната: въздушен танкер KC-767A многоцелеви изтребители Typhoon и F-35, разузнавателен самолет G550 CAEW.
Настоящето и бъдещето на ВВС на страната: въздушен танкер KC-767A многоцелеви изтребители Typhoon и F-35, разузнавателен самолет G550 CAEW.

Юбилярите видимо не бяха пожалили сили и средства, за да представят рода войски в най-добрата му светлина. За празника е създадено специално лого, което демонстрира прогреса през последните 100 години. Логото бе нанесено (в черно, бяло или сиво) на голям брой летателни апарати – както участващи във въздушните демонстрации, така и разположени в статичната експозиция в базата. Няколко типа самолети, които изпълниха солова програма, носеха специална ливерия, в което логото е златно, с вписани в него зони в цветовете на флага на страната https://www.aeronautica.difesa.it/home/media-e-comunicazione/il-centenario-1923-2023/  . Създаден е талисман – момчето Роджер, което мечтае да стане пилот, „официален влак“ „Червена стрела“, брандирани автобуси за извозване на посетителите, благотворителна кампания, сайтове и видеоклипове със символите на ВВС и 100-годишнината, специална организация на движението в и около столицата, ТВ студия и т.н.

На територията на базата в Пратика ди Маре бе обособен и музей на открито, в който авиационна и наземна техника на италианските ВВС от последното столетие бяха подредени хронологично в специална експозиция. Погледнат от високо музеят следва очертанията на логото, посветено на юбилея (https://www.aeronautica.difesa.it/campo-100/). Отсечена е и монета от 2 Евро, на чиято обратна страна отново виждаме юбилейния дизайн.

На земята присъстваха действащи и възстановени образци, както и копия на самолети и хеликоптери от различните епохи. Макар първа в импровизираия музей да ви посреща реплика на Блерио 11 – акцентът бе върху конструирани и произвеждани в Италия машини. Представени бяха Ansaldo SVA 9, рекордният хидроплан Macchi Castoldi MC-72, учебните самолети Piaggio P-149D, Fiat G.46, Aermacchi 309, реплики на витлови изтребители Macchi MC.202 и 205, реактивните MB 326, G91, предсериен образец на Eurofighter Typhoon, специализиран вариант на атрактивния Piaggio P.180 Avanti и много други.

Повече от 150 самолета P-51D са основа на италианската изтребителна авиация през 1940те години
Повече от 150 самолета P-51D са основа на италианската изтребителна авиация през 1940те години

Във въздуха видяхме изтребители P-47, P-51 и F-86, формирали гръбнака на италианските ВВС десетилетия наред. F-104 Starfighter бе представен от летящ двуместен самолет, произведен в страната. След като е снета от въоръжение машината попада в частни ръце и лети в САЩ. Транспортиран в базата, от която е летял 20 години по-рано, самолетът получава черна ливерия, а на вертикалния му стабилизатор е нанесено възпоменателното лого. Характерният силует и шум не оставиха никого в базата равнодушен. Друг повод за гордост на домакините беше възстановен до летателна годност реактивен лек щурмови самолет Fiat G.91.

Освен атрактивните соло полети на Eurofighter Typhoon и M.346 и C-27J от състава на Центъра за авиационни изпитания (Reparto Sperimentale di Volo) домакините бяха подготвили и „сравнение“ между F-35A и F-35В – по една машина от двата модела паралелно показа възможности във въздуха (уви – основно по хоризонтала). Заедно летяха 8 различни модела учебни самолети, давали криле на пилотите от Aeronautica Militare през годините. Сред ретро машините бяха тройка учебни Fiat G.46, изтребител SPAD XIII и бомбардировач Caproni Ca.3 от времето на Първата световна война. Пилотажната група Frecce Tricolori остави посетителите в петък буквално без дъх. При едно от разминаванията самолетите летяха на не повече от 30 метра височина, част от тях директно над публиката.

И все пак основната групова демонстрация беше авиационният парад. Началото се даваше от група от 23 самолета, която изписваше цифрата 100 във въздуха, летейки срещу публиката, напречно на пистата за излитане и кацане. След като тази формация напуснеше очертанията на базата – по дължина на полосата прелиташе хеликоптер AW 139 с държавния флаг, давайки начало на парада. Включени в групите бяха почти всички образци техника, летящи във ВВС на италианската република: от безпилотни и учебни машини през хеликоптери и изтребители, патрулни, транспортни, разузнавателни и специални машини, до въздушен танкер, който имитира дозареждане във въздуха.

Едно наистина впечатляващо тържество за род въоръжени сили, започвал на няколко пъти отначало. Нещо, за което в България можем само да мечтаем!

Петър Ганчев. 16.06.2023, Pratica di Mare.