Българските ВВС отбелязаха 110-а си годишнина

Събития.

С четири часови въздушни демонстрации над авиобаза Граф Игнатиево, ВВС отбелязаха юбилея си

 

По случай 110 години от първата употреба на свой самолет като въздушно оръжие и 85 години от възстановяването си след ньойския договор – Военно-Въздушните Сили на Република България организираха авиационен празник. Събитието се проведе в събота, 25 Юни 2022, в авиобазата до село Граф Игнатиево на север от Пловдив. Вратите отвориха за граждани в 09:30. Пред хангарите на базата бяха подредени повечето типове авиационна техника на въоръжение в момента, включително хеликоптер AS565 Panther от състава на ВМС. Присъстваха и снетите от въоръжение МиГ-21бис и МиГ-21УМ, както и 2 броя F-16C Block 40 от 555 изтребителна ескадрила от ВВС на САЩ, базирана в Авиано, Италия.

F-16 blok 40 от състава на USAFE, базиран на авиобаза Авиано.

Гостите на събитието можеха да се запознаят ракетното и оръдейно въоръжение използвано от бойните самолети и хеликоптери на ВВС през последните 70 години, както и със средствата за спасяване на екипажа – парашути и катапултни кресла. Бе демонстрирана и автомобилна техника за осигуряване на полетите – противопожарни и медицински автомобили, машини за зареждане с гориво, почистване на пистите. Наземната техника от състава на силите за ПВО беше представена от транспортно-зареждащите машини на комплексите С-75, С-125, С-200 и „Куб“, пускова установка от комплекс С-300, както и комплексна свързочна станция, всички от състава на ВВС. Противо-Въздушната Отбрана на Сухопътни Войски беше представена от машина „Оса-АКМ“.

След посрещане на официалните лица летателната програма започна около 11 часа и продължи (с две музикални паузи) до 14 часа. След откриването от хеликоптера-знаменосец Ми-17 способности демонстрираха всички типове самолети и хеликоптери както самостоятелно, така и в състав на двойки и смесени групи.

Сред задачите бяха

  • Търсене и спасяване на катапултирал летец,

  • Непосредствена авиационна поддръжка,

  • Прехващане, принуждаване към кацане и блокиране от въздуха на самолет-нарушител,

  • Блокиране на терористи от въздуха,

  • Гасене на пожар от хеликоптери Ми-17 и Кугър с помощта на системата Bambi bucket,

  • Маневрене въздушен бой,

  • Комплекс пилотаж на различни типове машини – от лекия, но изключително маневрен Злин-242 за първоначално обучение през значително по-мощните Пилатус ПС-9М, Су-25, C-27J Spartan и МиГ-29. Програмата беше закрита с парашутен скок от самолет Л-410. Четиримата парашутисти носиха знамената на ВВС, ЕС, НАТО и Република България.

Екипът ни благодари на личния състав на базата за посрещането, настаняването и проявеното разбиране.