Демонстрация на способности на сръбската армия
Авиобаза Батайница край сръбската столица Белград, носеща името на полковник Миленко Павлович, прие за пореден път хиляди посетители във връзка с демонстрациите на способности от страна на сръбската армия, организиран от МО на Република Сърбия. Денят на „отворени врати“ се състоя на 30-и април.
Събитието имаше за цел да запознае сръбските данакоплатци освен със способностите на сръбската армия, така и с новопостъпилата в армията техника. Тук трябва да отбележим, че модернизацията и превъоръжаването на сръбската армия върви вече над пет години и резулатите са повече от видни. Освен придобитите от Русия и Беларус изтребители МиГ-29 (изделие 9-13), страната закупи ударните вертолети Ми-35, както и Ми-171. В същото време за да си осигури поне частична независимост от руското оръжие, бяха придобити вертолети H-145 производство на Airbus. Същите са снабдени с изключително модерен прицелно-навигационен комплекс, освен това на тях беше интегрирано успешно противотанково въоръжение сръбско производство. Посетителите имаха възможност да се запознаят и с пристигналите едва преди няколко седмици зенитни комплекси HQ-22 със среден обсег, закупени от Китай. На статичен показ можеше да се види и артелерйстко-ракетната система „Панцир С-1“. На стаичен показ бе представена модернизираната версия на танковете Т-72МС.
Особено внимание бе обърнато на собствените оръжейни системи и модернизационни програми. Бяха представени най-малко четери безпилотни летателни апарата от различен клас. Модернизиран ударен изтребител J-22 Orao с пълен боекомплект. Програмата за модернизация предвижда изцяло нов прицелно-навигационен комплекс, ново оборудване на пилотската кабина с изцяло „стъклен“ кокпит и интегриране на ново въоръжение и системи за РЕБ. Видимо е изменението на носовата част на самолета, макар и минимално, където най-вероятно е псотавен нов сензор. Модернизацията се изпълнява изцяло от местната авиационна индустрия. През модернизационна програма трябва да премине и УТС G-4 Galeb, което може би обяснява малкия брой машини участващи в демонстрациите. На статичен показ бе предсатвен и МиГ-29МС с боекомплект включващ високо-точни оръжия за поразяване на наземни цели (ракети Х-29Л), което показва че изтребители също преминават през подобна програма. Разширяванетона ударните възможности на самолета го доближава до многофунционалните изтребители. МиГ-29 остава основният боен самолет на сърбските ВВС, но през последните седмици сръбското правителство активно проучва пазара на изтребители. Разговори се водят с френската корпорация Dassault относно техния изтребител Rafale. Хърватска и Гърция вече се споразумяха за придобиването му, като южните ни съседи започнаха да получаат първите си машини. Освен с френската страна, разговори са водени и с Великобритания относно въможността за закупуване на EF-2000 Typhoon втора ръка (самолетите са след Tranche 2, нямат общо с предлаганите у нас изтребители).
Летатлената програма бе сравнително кратка, но интензивна. В нея бяха задействани шест изтребителя МиГ-29, пет бойни и една „спарка“. Осем изтребителя J-22 Orao, двойка УТС G-4 Galeb. Четири УТС Lasta -95, двойка Ми-35, три машини Ми-8/171, четери H-145, два от тях във въоръжена конфигурация. Два вертолета SA-341 Gama. Бяха проведени демонстрации по овладяване на район, инфилтриране на специални части и съответно екстракцията им от района. Огнева поддръжка на наземните части от ударната авиация. Изолиране на въздушното пространство от изтребителната авиация. Скокове на парашутисти от вертолет, както с автоматично отваряне, така и свободен полет.
Два факта направиха впечатление, желанието на Министерство на Отбраната на Сърбия да убеди данакоплатците в нуждата от инвестиране в отбраната на страната и за съжаление значително намлената посещаемост в сравнение с други подобни мероприятия.
Светлан Симов, Батайница, 30.04.2022.